توسط تعمیرات دلونگی تفال جاروشارژی / کتابهای آموزش تعمیرات / / 0 دیدگاه

تعمیر سرخ کن تفال

تعمیرات سرخ کن خود را به سنتر سرویس بسپارید 

لوازم یدکی انواع سرخ کن را از قطعه بانک بخواهید

سرخ کن برقی

مطالب ارائه شده شامل موارد ذیل می باشند:

اجزای سرخ کن برقی

سرخ کن با ترموستات بیمتالی

سرخ کن با کنترل الکترونیکی

سرخ کن بدون روغن

عیوب رایج سرخ کن

جدول عیب یابی در سرخ کن

سرخ کن برقی نیز یکی از دستگاه های حرارتی برقی می باشد که برای سرخ کردن انواع مواد غذایی استفاده می شود. سرخ کن ها دارای یک مخزن روغن می باشند که مواد غذایی را توسط یک سبد مخصوص، داخل روغن داغ قرار می دهند تا سرخ شود. سرخ کن ها دارای مدلهای متنوع می باشند که اساس کار همه آنها یکی می باشد. البته یک تقسیم بندی از نظر سایز و ظرفیت نیز دارند که بر حسب نیاز و تعداد خانواده انتخاب می شود. نوعی سرخ کن جدید هم تولید شده است که مواد غذایی را بدون روغن یا با مقدار بسیار کمی از روغن سرخ می کند که به سرخ کن بدون روغن معروف می باشد.

سرخ کن بر اثر عملکرد بر سه نوع است :

–         سرخ کن معمولی ( ترموستات بیمتالی)

–         سرخ کن با کنترل الکترونیکی

–         سرخ کن بدون روغن

در اینجا ابتدا اجزای سرخ کن به طور کلی توضیح می دهیم و سپس به انواع سرخ کن می پردازیم.

اجزای سرخ کن :

اجزای کامل یک سرخ کن عبارتند :

بدنه : بدنه سرخ کن ها بیشتر از جنس پلاستیک می باشد که عایق خوبی در برابر برق می باشد.

سبد مواد غذایی : سرخ کن ها دارای یک سبد فلزی می باشند که از میله های استیل ساخته می شود و کارکردی شبیه آسانسور دارد. به این صورت که ابتدا مواد غذایی ریخته شده در سبد بالا تر از سطح روغن قرار می گیرد تا روغن به اندازه کافی داغ شود و سپس با آزاد کردن ضامن آسانسور، سب پایین آمده و داخل روغن قرار می گیرد. بعد از اینکه مواد غذایی جدا شهده ئ داخل مخزن ریخته شود.

مخزن روغن : مخزن روغن از جنس کروم و با روکش تفلون می باشد در برخی از سرخ کن ها المنت را زیر مخزن به صورت پرس شده نصب می کردند، ولی چون این حالت مشکل نظافت و شست وشو داشت و بیشتر مصرف کننده ها در اثر شستشو و قرار دادن المنت با پایه های خیس داخل دستگاه و روشن کردن آن باعث قطع المنت شدند از این رو در مد های بعدی المنت را در مخزن جدا نموده و داخل بدنه جا سازی نمودند و از آن پس مخزن ها بدون المنت ساخته می شوند. برخی از مخزن ها را با روکش سرامیکی می سازند تا علاوه بر ضد خش بودن شستشوی آن نیز راحت تر می باشد.

المنت : همان طور که در قسمت قبل ذکر گردید در برخی از سرخ کن ها المنت زیر مخزن نصب می شود و پایه های المنت مانند یک دو شاخه درون پریزی که در داخل بدنه قرار دارد متصل می شود ولی در بیشتر سرخ کن ها المنت داخل بدنه نصب می گردد و مخزن روی المنت قرار داده می شود.

تایمر و مدار الکترونیکی : بسیاری از سرخ کن های تولید جدید دراری یک مدار الکترونیکی می باشند که زمان و دمی دستگاه توسط آن تنظیم و کنترل می شود البته قابل ذکر است که در برخی از مدل ها فقط زمان توسط مدار الکترونیکی تنظیم و کنترل می شود و دما نیز به وسیله ترموستات بیمتالی کنترل می گردد.

ترموستات :ترموستات مورد استفاده در این دستگاه از نوع بیمتالی است و در مدلهای ساده، کار کرد دستگاه توسط ترموستات تنظیم می شود.

لامپ خبر : در سرخ کن ها نیز در دو لامپ خبر استفاده می شود که یکی موازی با المنت و دیگری موازی با ترموستات نصب می شود.

سرخ کن با ترموستات بیمتالی : سرخ کن های معمولی از اجزاء و مدار ساده ای تشکیل می یابند. به این صورت که یک المنت و ترموستات به صورت سری با هم نصب می شودند. ترموستات نیز دارای ولوم و سر ولوم می باشد که برای تنظیم حرارت و کار کرد دستگاه از آن استفاده می شود.

سرخ کن با کنترل الکترونیکی : برخی از سرخ کن ها دارای یک مدار الکترونیکی برای تنظیم و کنترل زمان و دما می باشند. که این دسته از سرخ کن ها خود به دو گروه زیر می باشند :

الف – سرخ کن با ترموستات بیمتالی و تایمر الکترونیکی : کنترل دما در این سرخ کن ها مانند نوع قبل توسط ترموستات بیمتالی انجام میگیرد ومدار الکترونیکی که دارای یک صفحه نمایش نیز می باشد فقط کنترل زمان را به عهده دارد، کار کرد دستگاه به این صورت است که بعد از تنظیم دما توسط ترموستات ، مدت زمان پخت نیز توسط پانل کنترل و صفحه نمایش تنظیم می گردد حال دستگاه روشن شده و پس از طی زمان تنظیم شده به طور خودکار خاموش می شود.

سرخ کردن بدون روغن : این دستگاه به واسطه گردش هوای داغ درون مخزن، مواد غذایی را می پزد. این دستگاه برای گرم شدن نیاز به زمان ندارد، بنابر این آماده کردن یک سبد سیب زمینی سرخ کرده تنها ۱۲ دقیقه زمان می برد. به علاوه چون از هوای داغ به جای روغن برای سرخ کردن غذا استفاده می شود، بخار کمتری در حین آشپزی ایجاد می شود و به وسیله یک فیلتر هوا، بوی غذا گرفته شده تا در این روش نسبت به روش سنتی بوی کمتری در آشپزخانه پخش شود. از دیگر ویژگی های این دستگاه، قابلیت شستشوی راحت آن بعد از هر آشپزی، به دلیل راحتی از جدا کردن قطعات و سطوح نچسب آنها است.

عیوب رایج در سرخ کن

عیب ۱- سرخ کن روشن نمی شود

علت ۱- دو شاخه یا کابل رابط معیوب است : توسط مولتی متر دو شاخه و کبا را آزمایش نمایید.

علت ۲- ترموستات معیوب است : ممکن است در اثر فرسودگی پلاتین های ترموستات با یکدیگر ارتباط الکتریکی پیدا نکنند و جریانی در مدار برقرار نشود. جهت رفع عیب باید ترموستات تعویض گردد.

علت ۳- اگر سرخ کن دارای پانل الکترونیکی است، برد تغذیه معیوب شده است : قطع شدن فیوز، سوختن مقاومت کاهنده ولتاژ و سوختن ترانزیستور یا رله از جمله مواردی هستند که در صورت معیوب بودن آن دستگاه نمی توان روشن شود.

عیب ۲- روغن و مواد غذایی در سرخ کن می سوزد.

علت- پلاتین های ترموستات به همدیگر جوش خورده اند : مانند سایر دستگاه های حرارتی دیگر جوش خوردن پلاتین های ترموستات در این دستگاه نیز باعث افزایش بیش از حد حرارت و در نتیجه سوختن مواد غذایی می شود که باید تعویض گردد.

عیب ۳- لامپ خبر روشن می شود ولی دستگاه هیچ حرارتی تولید نمی کند.

جدول عیب یابی در سرخ کن:

ردیف

عیب

علت

۱

سرخ کن روشن نمی شود

۱-     پریز برق ندارد

۲-     دو شاخه یا سیم رابط معیوب است

۳-     مدار تایمر معیوب می باشد

۴-     پل دیوید مدارالکترونیکی معیوب است

۵-     مقاومت و خازن کاهنده ولتاژ معیوب است

۲

صفحه نمایش و زمان سنج کار کرد صحیحی دارند ولی المنت هیچ حرارتی نداشته و روغن گرم نمی شود

۱-     المنت قطع شده است

۲-     رله مغناطیسی معیوب است

۳-     ترانزیستور کنترل رله معیوب است

۴-     برنامه ریز پردازنده ( آی سی ) مختل شده است

۵-     مسیر ارسال فرمان از مدار کنترل به ترانزیستور قطع است

۶-     ترموستات قطع شده است

۷-     فیوز حرارتی قطع شده است

۳

با روشن کردن دستگاه، فیوز برق منزل را قطع می کند

۱-     سیمهای نول و فاز اتصال کوتاه دارند

۲-     یکی از قطعات الکتریکی اتصال کوتاه دارد

۴

دستگاه به طور خود کار خاموش نمی شود و مواد غذایی می سوزد

۱-     تایمر الکترونیکی معیوب می باشد

۲-     پلاتین رله جوش خورده است

۳-     ترانزیستور کنترل رله یکسره شده است

۵

در سرخ کن با ترموستات بیمتالی با اینکه روغن داغ شده است ولی رنگ لامپ خبر عوض نمی شود

پلاتین ترموستات جوش خورده است

۶

با فشار میکرو سوئیج هیچ تغییری در صفحه نمایش مشاهده نمی شود

۱-     میکروسوییچ معیوب است

۲-     لحیم پایه میکروسوییچ از مدار جدا شده است

نحوه تعمیر سرخ کن

از سری آموزش های بخش لوازم خانگی این بار مرحله به مرحله با راهنمای تصویری باز کردن و تعمیر دستگاه سرخ کن با هم همراه می شویم تا با نحوه باز و بسته کردن اجزا و عیب یابی و رفع عیب این دستگاه آشنا شویم.

سرخ کن برقی دستگاهی است که انرژی الکتریکی را به انرژی حرارتی تبدیل می کند و برای سرخ کردن سیب زمینی، گوشت، مرغ، ماهی و مواد غذایی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه برای استفاده در منزل ساخته شده و در کاربرد های صنعتی به کار نمی رود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

انواع سرخ کن برقی

تصویر زیر یک سرخ کن با مخزن ثابت را نشان می دهد. این دستگاه دارای خروجی روغن با لوله ی مخصوص، ترموستات قابل تنظیم و دو فیلتر جذب بو و چربی می باشد. المنت این دستگاه ۱۲۰۰ وات می باشد.

 

در تصویر زیر یک نوع سرخ کن با محفظه ی ۱/۲ لیتری نشان داده شده است. این سرخ کن دارای دریچه های بازدید، فیلتر خروجی با قابلیت جذب بو و چربی، کاسه ی جدا شونده قابل شست و شو، تایمر قابل جدا شدن، دسته ی چرخان، دسته ی قفل کننده و ترموستات حرارتی می باشد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر یک سرخ کن قدیمی را نشان می دهد. این دستگاه دارای محفظه ی سیم جمع کن، المنت ۱۲۰۰ وات قابل جدا شدن از محفظه ی روغن، فیلتر، ترموستات قابل تنظیم و محفظه ی روغن قابل شست و شو می باشد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر یک نوع سیم جمع کن سرخ کن برقی را نشان می دهد. این سرخ کن در کار عملی شماره ی یک جهت باز کردن و بسته شدن مورد استفاده قرار گرفته است.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر نوع دیگری از سرخ کن با محفظه ی روغنی ۱/۵ لیتری و قابلیت جدا شوندگی را نشان می دهد که مجهز به کلید و ترموستات حرارتی قابل تنظیم می باشد. جنس بدنه و سبد آن از استیل می باشد و دارای دیچه ی بازدید از بالا و فیلتر خروجی هوا با قابلیت جذب بو و چربی می باشد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر نوعی سرخ کن با محفظه ی روغنی یک لیتری را نشان می دهد. این دستگاه دارای بدنه ی کوچک جهت صرفه جویی در روغن ، دریچه ی بازدید، ترموستات قابل تنظیم، دکمه فشاری جهت باز شدن در سرخ کن و دو عدد فیلتر خروجی هوا با قابلیت جذب بو و چربی می باشد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر جدیدترین نوع سرخ کن را نشان می دهد. سرخ کردن غذا با این دستگاه بدون بو و بدون روغن انجام می شود و دارای سیستم اتوماتیک وارونه کردن مواد غذایی، ظرف داخلی از جنس تفلون مخصوص، تایمر با دقت بالای پخت، دریچه ی بازدید با دید از اطراف، کاسه ی جدا شونده ی قابل شست و شو و ترموستات قابل تنظیم می باشد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

روش کار با سرخ کن برقی و انتخاب درجه حرارت

مطابق تصویر زیر با فشار بر دکمه ی درپوش سرخ کن، درپوش به راحتی باز می شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مانند تصویر زیر دکمه درپوش را گرفته و به طرف بالا بکشید تا درپوش باز شود. درپوش حداکثر می تواند ۹۰ درجه باز شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

در تصویر زیر با باز شدن درپوش، شبکه ی خروج بخار به طرف فیلتر ها، لاستیک آب بندی، سبد و دسته ی آن به خوبی دیده می شوند.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر دسته ی سبد را گرفته و به طرف بالا حرکت دهید تا نسبت به سبد زاویه ۴۵ درجه تشکیل دهد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

طبق تصویر زیر دسته ی سبد را گرفته و به طرف بالا حرکت دهید تا از داخل قابلمه خارج شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

در تصویر زیر سبد به طور کامل از داخل قابلمه ی جای روغن بیرون آورده شده است.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

در تصویر زیر با خارج شدن سبد از داخل قابلمه ی آلومینیومی، داخل دستگاه به خوبی دیده می شود. همچنین برجستگی کف قابلمه را نیز مشاهده می کنید که محل قرار گرفتن المنت حرارتی در زیر قابلمه می باشد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

طریقه ی پُر کردن و تخلیه روغن

مطابق تصویر زیر قابلمه را با ۱/۳ لیتر روغن پُر کنید. مقدار روغن باید همیشه بین بیشترین (max) و کمترین (min) باشد. در مواقعی که سطح روغن پایین تر از حد مجاز است از سرخ کن استفاده نکنید زیرا قطع کننده ی حرارتی عمل خواهد کرد. بهترین نتیجه وقتی حاصل می شود که از روغن بادام با کیفیت بالا استفاده شود. همچنین باید از مخلوط کردن روغن های مختلف با یکدیگر خودداری کرد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر پس از اتمام کار آشپزی باید روغن داخل دستگاه را با استفاده از لوله ی مخصوص تخلیه کرد. برای این کار ابتدا لبه ی درپوش لوله ی تخلیه را به طرف بالا بکشید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

طبق تصویر زیر با کشیدن لبه ی درپوش لوله ی تخلیه به طرف بالا، لوله ی تخلیه که از جنس نوعی لاستیک نسوز سیلیکون می باشد دیده می شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

در تصویر زیر لوله ی تخلیه را که به طرف بالا خم شده و نوک آن در شیار مخصوصی قرار گرفته مشاهده می کنید. در این حالت سر لوله را از داخل شیار خارج کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

در تصویر زیر با خارج شدن سرلوله ی تخلیه، لوله تخلیه و درپوش آن به خوبی دیده می شوند.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

طبق تصویر زیر برای خارج کردن روغن از داخل قابلمه می توان پس از خنک شدن روغن، با یک دست لوله ی لاستیکی را فشار داد و با دست دیگر، درپوش را از سر لوله برداشت.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مانند تصویر زیر برای تخلیه روغن حتماً باید از لوله ی تخلیه استفاده کرد. همچنین یک ظرف با حجم کافی را زیر لوله ی تخلیه قرار دهید تا روغن داخل سرخ کن به طور کامل در ظرف تخلیه شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر پس از تخلیه ی کامل روغن، درپوش لوله ی تخلیه را روی آن قرار دهید و سپس لوله را به طرف بالا خم کرده و درپوش آن را در شیار مخصوص قرار دهید تا دستگاه برای آشپزی مجدد آماده باشد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

طریقه انتخاب درجه ی حرارت پخت

در تصویر زیر درجه حرارت و مدت زمان مناسب سرخ کردن انواع غذا ها را روی سرخ کن مشاهده می کنید. بکارگیری دما های توصیه شده برای غذا های مختلف بسیار مهم است زیرا اگر دما خیلی پایین باشد، غذای سرخ شده روغن زیادی را جذب می کند و اگر دما خیلی زیاد باشد روی غذا به سرعت برشته و درون آن خام می ماند.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر ولوم یک ترموستات قابل تنظیم را نشان می دهد که روی صفر قرار دارد و اگر آن را در جهت حرکت عقربه های ساعت بچرخانید، می توانید به ترتیب درجه حرارت های ۱۵۰۰ ۱۶۰۰ ۱۷۰۰ – ۱۸۰۰ و ۱۹۰۰ که آخرین حد می باشد را انتخاب کنید. این انتخاب بستگی به نوع مواد غذایی غیر یخی دارد که در تصویر قبل مشاهده کردید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

در تصویر زیر ولوم روی درجه حرارت ۱۶۰ درجه با زمان ۶ دقیقه قرار گرفته است که برای سرخ کردن ماهی به کار می رود. مدت طبخ به صورت تقریبی است و با توجه به دمای اولیه ی غذا تغییر می کند.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

روش تعویض فیلتر روغن و فیلتر جذب کننده ی بو

فیلتر ها پس از مدتی تغییر رنگ داده و کارآیی خود را از دست می دهند و باید عوض شوند. برای این کار مانند تصویر زیر ابتدا پوشش پلاستیکی روی فیلتر ها را به طرف جلو فشار داده و سپس آن را به طرف بالا بکشید تا از جای خود خارج شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر پوشش پلاستیکی را از جای خود خارج کنید. در این حالت فیلتر سیاه رنگ به خوبی دیده می شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر فیلتر سیاه رنگ را از جای خود خارج کنید. این فیلتر از کربن فعال شده می باشد و دارای قدرت جذب فراوان می باشد و بوی مواد غذایی را به طور کامل گرفته و از پخش شدن بو در آشپزخانه جلوگیری می کند. بسته به نوع و حجم مواد غذایی در هر بار سرخ کردن، می توان از هر فیلتر برای ۳۰ تا ۴۰ بار سرخ کردن استفاده کرد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر فیلتر سفید رنگ که آخرین فیلتر صافی روغن می باشد را از جای خود خارج کنید. وقتی علامت نشانگر روی فیلتر از رنگ صورتی به خاکستری تغییر رنگ دهد، فیلتر باید عوض شود. وقتی علامت نشانگر روی فیلتر از صورتی به قرمز تغییر رنگ دهد، بسته به مدل دستگاه می توان از فیلتر برای ۱۰ تا ۱۵ مرتبه ی دیگر نیز استفاده کرد. این علامت از سوراخی که زیر درپوش فیلتر (در سرخ کن) قرار دارد به خوبی دیده می شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

انواع فیلتر جذب کننده ی بو و چربی

تصویر زیر فیلتر و صافی های جذب کننده ی بو را نشان می دهد. با برداشتن درپوش روی فیلتر ها به راحتی می توان فیلتر های سیاه و سفید را به ترتیب از جای خود خارج کرد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر تعویض فیلتر یک نوع سرخ کن برقی را نشان می دهد. پس از برداشتن دریچه ی روی فیلتر ها ابتدا فیلتر مشکی را از جای خود خارج کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

طبق تصویر زیر پس از برداشتن درپوش و فیلتر مشکی، فیلتر سفید را از جای خود خارج کنید. هرگاه این فیلتر تغییر رنگ دهد باید عوض شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر نوع دیگری از فیلتر سرخ کن را نشان می دهد. فیلتر این نوع سرخ کن ها در داخل درپوش بالایی قرار دارد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

انواع المنت های سرخ کن برقی

تصویر زیر یک نوع المنت سرخ کن ۱۲۰۰ وات را نشان می دهد که به صورت دایره می باشد و در زیر مخزن روغن پرس شده است.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

در تصویر زیر مخزن روغن و سبد سرخ کن را مشاهده می کنید که از داخل دستگاه خارج شده اند و المنت مارپیچی شکل دستگاه نیز به خوبی دیده می شود که مخزن روغن روی آن قرار می گیرد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر پس از اتمام آشپزی و برای تمیز کردن مخزن روغن، می توان این نوع المنت و ترموستات را از جای خود خارج کرد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر یک نوع تایمر دیجیتال را نشان می دهد که به راحتی از جای خود خارج می شود و می توان آن را برای زمان های مختلف تنظیم کرد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

انواع مخزن روغن و سبد سرخ کن

تصویر زیر یک نوع مخزن استیل و سبد سرخ کن را نشان می دهد که آن ها را به راحتی می توان از جای خود خارج کرد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر طریقه ی خارج کردن یک سبد از داخل بدنه ی سرخ کن را نشان می دهد. جنس این سبد از مفتول های استیل می باشد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

در تصویر زیر نوعی مخزن سرخ کن را مشاهده می کنید که می تواند از جنس چدن یا ورق آهن با روکش تفلون باشد. سبد این سرخ کن می تواند به وسیله ی یک دسته که دارای عایق حرارتی می باشد به صورت کشویی از جای خود خارج شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر نوع دیگری از مخزن و سبد سرخ کن را نشان می دهد. جنس مخزن از آلیاژ آلومینیوم می باشد و به صورت ثابت طراحی شده است. به همین دلیل برای خارج کردن روغن از داخل مخزن، از یک لوله ی پلاستیکی سیلیکون مقاوم در برابر حرارت استفاده شده است.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

انواع ترموستات

تصویر زیر یک ترموستات قابل تنظیم را نشان می دهد که از نوع بی متالی می باشد و محل نصب آن را مشاهده می کنید. همچنین بازوی حساس به حرارت و پلاتین ها نیز به خوبی دیده می شوند.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

در تصویر زیر نوع دیگری از ترموستات بی متالی قابل تنظیم نشان داده شده است. معمولاً تمام سیم های رابط از نوع نسوز می باشند.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر یک ترموستات گازی را نشان می دهد که دقیق تر از ترموستات بی متالی است. همچنین یک لوله ی باریک که به جلوی ترموستات وصل می باشد نیز به خوبی دیده می شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مدار الکتریکی سرخ کن با دیگ چدنی قابل انتقال و شست و شو

طرز کار:

در کف این سرخ کن ها یک میکروسوئیچ نصب شده که با وارد شدن دیگ چدنی در جای خود میکروسوئیچ عمل کرده و جریان برق به المنت می رسد. در این حالت باید درجه ی حرارت مورد نیاز را انتخاب کرده و کلید اصلی را وصل کنید تا المنت برق دار شود. در ضمن فیوز حرارتی زمانی عمل می کند که درجه ی حرارت بیش از حد بالا رود. در این حالت برق دستگاه توسط فیوز حرارتی قطع می شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مدار الکتریکی سرخ کن با دو حرارت مختلف ثابت

دیگ این سرخ کن از جنس چدن می باشد و المنت آن در داخل بدنه نصب شده است. همچنین ترموستات های غیر قابل تنظیم آن نیز در زیر دیگ قرار گرفته اند.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مدار الکتریکی سرخ کن با المنت قابل جدا شدن

طرز کار:

با زدن کلید S1 مدار برق دار شده و لامپ H1 روشن می شود. با چرخاندن ترموستات قابل تنظیم و انتخاب درجه ی حرارت، المنت R و لامپ H2 روشن و دستگاه شروع به کار می کند. زمانی که حرارت دستگاه به حد انتخاب شده رسید، ترموستات گازی ۱ theta; عمل کرده و المنت R را قطع و لامپ H2 را نیز خاموش می کند. ترموستات حد ۲ theta; زمانی عمل می کند که اختلالی در کارکرد ترموستات گازی ۱ theta; پیش بیاید و نتواند المنت را از مدار خارج کند. در این صورت ترموستات حد ۲ theta; عمل کرده و کل مدار را قطع می کند.

حفاظت و ایمنی در سرخ کن برقی

۱٫ هرگز به کودکان اجازه ندهید بدون نظارت شما با دستگاه کار کنند.

۲. افراد معلول نیز باید با کمک شما با سرخ کن کار کنند.

۳. هنگام تمیز کردن دستگاه یا عدم استفاده از آن، حتماً دستگاه را از برق بکشید.

۴. مواظب باشید سیم رابط دستگاه آویزان نباشد و در دسترس کودکان قرار نگیرد.

۵. دستگاه سرخ کن را در محلی قرار دهید که به آن رطوبت نرسد و یا نزدیک منابع حرارتی نباشد.

۶. قبل از در آوردن قابلمه، مطمئن شوید روغن داخل آن کاملاً سرد شده باشد.

.۷. هرگز دریچه ی بخار را با دست یا اجسام دیگر مسدود نکنید.

۸. روغن ماده ای قابل اشتعال است. در صورت بروز آتش سوزی باید به سرعت در سرخ کن را بسته و آن را از برق بکشید. هرگز برای خاموش کردن روغن مشتعل شده از آب استفاده نکنید.

۹. قبل از استفاده مطمئن شوید که ولتاژ برق شما مطابق ولتاژ دستگاه می باشد.

روش باز کردن سرخ کن برقی

ابزار و تجهیزات و مواد مورد نیاز:

۱. یک دستگاه پیچ گوشتی برقی.

۲. یک دستگاه اهم متر دیجیتالی.

۳. دم پهن.

مطابق تصویر زیر دو شاخه را از پریز برق خارج کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

نظیر تصویر زیر دستگاه را ۹۰ درجه به پهلو برگردانید تا مهره ی مخصوص نگهدارنده ی دیگ سرخ کن و پیچ های کف دستگاه در دسترس قرار گیرند. در این حالت ابتدا چهار عدد پیچ چهارسوی کف را به وسیله ی یک پیچ گوشتی برقی باز کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

طبق تصویر زیر دیگر مهره ی نگهدارنده ی سرخ کن را با یک پیچ گوشتی برقی شارژی باز کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر پس از باز شدن مهره ی مخصوص کف، آن را از جای خود خارج کنید. شبکه های کف دستگاه برای تبادل حرارت با محیط بیرون می باشند تا از خراب شدن قطعات زیر المنت جلوگیری شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

طبق تصویر زیر پس از باز شدن پیچ و مهره های کف دستگاه، کف سرخ کن را با کمی فشار از بدنه ی اصلی جدا کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

در تصویر زیر با جدا شدن کف سرخ کن از بدنه ی آن، المنت متصل به دیگ و قسمت های داخلی دستگاه به خوبی دیده می شوند.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

در تصویر زیر می توان لامپ خبر، ترموستات قابل تنظیم و سیم های رابط نسوز و مقاوم در برابر حرارت را مشاهده کرد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر با یک پیچ گوشتی کوچک خار قفل کننده ی فیش سر سیم را آزاد کنید تا از المنت جدا شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

طبق تصویر زیر پس از جدا شدن سیم از ترمینال سر المنت، می توان به وسیله ی اهم متر یا تست لامپ از سالم بودن المنت اطمینان پیدا کرد و همچنین از نداشتن اتصال بدنه نیز آگاهی پیدا کرد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر یکی از سر سیم های اهم متر را به بدنه و سر دیگر آن را به یکی از سر های المنت وصل کنید. اگر اهم متر مدار قطع (عدد ۱) را نشان دهد دستگاه دارای اتصال بدنه (اتصال فاز به بدنه) نیست. سپس سر دیگر المنت را نیز به همین ترتیب آزمایش کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر برای اطمینان پیدا کردن از قطع نبودن المنت می توان به وسیله ی یک اهم متر، مقاومت دو سر المنت را اندازه گیری کرد. اگر اهم متر عدد صفر را نشان دهد المنت اتصال کوتاه بوده و معیوب است ولی اگر یک عدد را نشان دهد نشانه ی سالم بودن المنت است.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر یک المنت لوله ای را نشان می دهد که در داخل بدنه ی سرخ کن قرار گرفته است. اگر المنت بسوزد باید دیگ را به طور کامل عوض کرد. همچنین مشخصات الکتریکی روی المنت نیز به خوبی دیده می شود که شامل موارد زیر است: ولتاژ : ۲۲۰ ولت، توان مصرفی المنت: ۱۲۰۰ وات

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

در تصویر زیر سیم های رابط با روکش نسوز، لامپ خبر و ترموستات قابل تنظیم به خوبی نشان داده شده است.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

در تصویر زیر لوله ی لاستیکی مخصوص از نوع سیلیکون مقاوم در برابر حرارت را مشاهده می کنید که نحوه ی اتصال آن با یک بست فنری به لوله ی خروجی مخزن روغن نشان داده شده است. این لوله ی لاستیکی برای خروج روغن از داخل مخزن به بیرون دستگاه می باشد و در این حالت دیگر نیازی به برگرداندن دیگ جهت تخلیه روغن نمی باشد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

روش باز کردن سرخ کن با المنت

مطابق تصویر زیر ابتدا دو شاخه و سیم رابط را از داخل سیم جمع کن خارج کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر خارج شدن سیم رابط و دوشاخه را از جایگاهش نشان می دهد. این سرخ کن از دو طرف دو رسته پلاستیکی جهت جا به جایی دستگاه را دارد که با دو پیچ هر کدام به بدنه متصل شده اند.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر دسته ی روی در سرخ کن را گرفته و آن را به طرف بالا بکشید. این دسته و یک قاب پلاستیکی مشبک به وسیله یک پیچ و چهار خار پلاستیکی روی در سوار می شود که زیر آن فیلتر قرار می گیرد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر در سرخ کن را از جای خودش خارج کنید طرف دیگر در و شبکه ی خروج بخار را نشان می دهد که پیچ و خار های پلاستیکی دیده می شوند.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر دسته ی سبد استیل که به طرف داخل دیگ خم شده است را از جای خودش بلند کنید و حدود ۱۸۰ درجه برگردانید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر پس از این که دسته ی سبد استیل در حدود ۱۸۰ درجه برگردانده شد به بدنه سبد قفل می شود. در این حالت سبد را از داخل بدنه به طرف بالا حرکت دهید تا خارج شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر سبد استیل را پس از بیرون آمدن در کنار دستگاه سرخ کن نشان می دهد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر پایه ای را که زیر سبد استیل قرار می گیرد برای اینکه فاصله بین سبد و دیگ روغن به وجود بیاد تا روغن به درستی زیر سبد قرار گیرد را از جای خودش خارج کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر برای خارج کردن المنت و سیستم فرمان الکتریکی دستگاه سرخ کن آن را مستقیم به طرف بالا حرکت دهید تا از شیار مخصوص خودش خارج شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر سیستم فرمان الکتریکی دستگاه سرخ کن را تا جایی بالا ببرید که از شیار های دو طرف کامل خارج شود و آنگاه آن را از بدنه جدا کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر با خارج شدن المنت، و لوله ی جلوی ترموستات ها و ولوم کلید و ترموستات و لامپ های خبر به درستی دیده می شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر با خارج شدن المنت دیگ استیل به راحتی از جای خودش خارج می شود جنس این دیگ از نوع استیل ضد زنگ و ضد مغناطیس ساخته می شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر دیگ را کامل از بدنه جدا کنید. لبه دیگ به گونه ای ساخته شده که در هنگام قرار گرفتن دیگ داخل بدنه هیچ گونه لقی با بدنه نخواهد داشت.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر دیگ را ۴۵ درجه برگردانید داخل دیگ و شیار مخصوص داخل بدنه را که سبد استیل داخل آن قرار می گیرد به خوبی دیده می شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر بدنه سرخ کن را که از جنس ورق آهن با روکش رنگ نسوز می باشد را از جای خودش خارج کنید در این حالت دسته ی پلاستیکی یک طرف آن به خوبی دیده می شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر بدنه را ۹۰ درجه حرکت دهید تا دیگ کامل از داخل دیده شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

در این حالت دو عدد پیچ چهارسوی نگه دارنده ی دسته ی پلاستیکی را مشاهده می کنیم.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر به وسیله ی یک پیچ گوشتی برقی شارژی دو عدد پیچ چهارسوی بدنه را باز کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر پس از باز شدن ۲ عدد پیچ قسمت سیستم فرمان الکتریکی به وسیله ی یک پیچ گوشتی دوسو خار بالا را آزاد کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر ابتدا ولوم ترموستات را به وسیله ی پیچ گوشتی دوسو به طرف بیرون اهرم کنید تا از محور ترموستات خارج شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر دستگاه را ۱۸۰ درجه در جهت حرکت عقربه های ساعت بچرخانید تا ولوم کلید به طرف بالا قرار گیرد در این حالت هم به وسیله ی یک پیچ گوشتی دو سو ولوم را از روی محور کلید قطع و وصل جدا کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر در این حالت پس از آزاد شدن خار بالا باز شدن دو عدد پیچ محکم کننده ی بدنه و بیرون آوردن ولوم های ترموستات و کلید قطع و وصل به آرامی بدنه را از دو طرف جدا کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر پس از باز شدن دو طرف بدنه از یکدیگر قسمت های داخلی آن دیده می شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر پس از جدا شدن دو طرف بدنه از یکدیگر ترموستات گازی قابل تنظیم، ترموستات برق ورودی، ترموستات گازی غیر قابل تنظیم و کلید قطع و وصل به خوبی نشان می دهد کار ترموستات غیر قابل تنظیم در شرایطی به وجود می آید که ترموستات قابل تنظیم درست عمل نکند و دما بیش از حد بالا برود عمل می کند.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر کلید قطع و وصل گردان را با سر ولوم و دو سیم برق ورودی به آن را نشان می دهد جنس روکش سیم ها نسوز و روپوش اتصال سیم ها به ترمینال به وسیله ی دو غلاف عایق از جنس سلیکون پوشیده شده است.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر ترموستات گازی قابل تنظیم با لوله ی مخصوص عبور گاز تابلوی ترموستات گازی و برق ورود به آن را نشان می دهد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر ترموستات گازی غیر قابل تنظیم با لوله ی نازک عبور گاز آن تابلوی ترموستات و برق ورودی به آن را نشان می دهد. مشخصات این ترموستات به قرار زیر می باشد:

درجه حرارت قطع مدار: ۲۶۸ درجه سانتی گراد

برق ورودی ۲۲۰V :AC

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر کلید قطع و وصل و ترموستات گازی قابل تنظیم را نشان می دهد، با زدن کلید دستگاه برق دار شده و چراغ نشانگر قرمز روشن می شود و برای شروع کار المنت ترموستات قابل تنظیم را روی درجه حرارت مورد نیاز قرار می دهیم در این حالت لامپ نارنجی روشن می شود و دستگاه شروع به کار می کند هرگاه دما به درجه ی مورد نظر رسید ترموستات قطع می کند.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر ترمینال برق ورودی به دستگاه و دو سر المنت و محل جمع آوری لوله های نازک گاز ترموستات ها را نشان می دهد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر المنت و لوله ی محل قرار گرفتن دو عدد جلوی ترموستات های گاز و دو عدد چراغ نشانگر قرمز و نارنجی به خوبی دیده می شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر المنت کامل و دو عدد جلوی ترموستات گازی قابل تنظیم و ترموستات غیر قابل تنظیم را نشان می دهد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

روش بازکردن سرخ کن با دیگ چدنی قابل انتقال و شست و شو

این دستگاه به علت اتصال بدنه کار نمی کند مطابق تصویر زیر قبل از شروع کار عملی ابتدا دو شاخه برق را از پریز خارج کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر برای باز کردن در سرخ کن دکمه ی فشاری مخصوص در بازکن را فشار دهیم تا در باز شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر چون در سرخ کن تحت فشار فنر مخصوص قرار دارد در هنگام فشار دکمه با دست دیگر در را نگه داریم تا لولای در هنگام باز شدن ناگهانی آسیب نبیند.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر ضامن نگه دارنده ی در سرخ کن و دکمه ی فشاری را نشان می دهد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر برای اطمینان از عملکرد درست ضامن های نگه دارنده ی در با فشار به دکمه ی در بازکن مشاهده می کنید که ضامن ها به طرف عقب رفته اند و همین عمل باعث باز شدن در می گردد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر در را به آرامی به اندازه ی ۹۰ درجه باز کنید. در این حالت دیگ چدنی شبکه ی خروج بخار و دریچه ی شیشه ای نشکن مخصوص دیدن مواد غذایی در حال پخت را نشان می دهد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر برای خارج کردن سبد استیل دسته ی ثانوی پلاستیکی سبد را تا حد ۹۰ درجه به طرف بیرون حرکت دهید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر پس از باز شدن دسته ی سبد استیل ضد زنگ آن را از داخل دیگ خارج کنید در این حالت شیار های مخصوص قرار گرفتن المنت در داخل آن ها به خوبی مشاهده می کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر دیگ چدنی را از جایگاهش بیرون بیاورید. در این حالت المنت سرخ کن به خوبی دیده می شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر قسمتی از المنت سرخ کن و اهرم عمل کننده ی میکروسوییچ حفاظتی را نشان می دهد. این اهرم به گونه ای طراحی شده که هرگاه دیگ چدنی از داخل بدنه بیرون آورده شود عمل کرده و کل برق ورودی را قطع می کند.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر در، لاستیک آب بندی، فنر عمل کننده دیگ چدنی، سبد استیل، المنت، ضامن های نگه دارنده ی در و بدنه ی سرخ کن را نشان می دهد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر صفحه ی مخصوص و محل قرار گرفتن المنت را نشان می دهد که این صفحه به وسیله ی ۳ عدد پیچ خورشیدی به دیگ سرخ کن متصل می باشد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر با یک پیچ گوشتی خورشیدی سه عدد پیچ محکم کننده ی صفحه ی نگهدار المنت به بدنه ی سرخ کن را باز کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر پس از باز شدن پیچ های خورشیدی نگهدارنده ی المنت از بدنه آن را به طرف بالا حرکت دهید تا ترمینال های المنت قابل دسترسی باشد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر با کمی چرخاندن صفحه ی نگهدارنده ی المنت ترمینال های المنت به راحتی قابل دسترسی می باشد. در این حالت سر سیم های رابط برق ورودی به المنت را از آن جدا کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر با جدا شدن سر سیم های رابط به المنت صفحه ی نگهدار المنت به راحتی از داخل بدنه خارج می شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر جهت آزمایش اتصال بدنه صفحه ی نگهدارنده ی المنت را بر می گردانیم تا دو سر ترمینال های المنت قابل دسترسی باشد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر ابتدا ولوم اهم متر را روی رنج اهم قرار می دهیم، یک سر سیم رابط اهم متر را روی ترمینال المنت قرار می دهیم و سر سیم دیگر را آزاد نگه می داریم در این حالت اهم متر مدار باز را نشان می دهد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر این بار سر دیگر سیم رابط اهم متر را به بدنه ی نگهدارنده ی المنت وصل می کنیم اهم متر اتصال کوتاه را نشان می دهد پس المنت به بدنه اتصال دارد و باید عوض شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر برای جدا کردن المنت از صفحه ی نگهدار المنت ابتدا ۲ عدد پیچ و مهره ی شماره ی ۷ میلی متری را به وسیله ی یک بکس شماره ۷ میلی متری باز می کنیم.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر پس از باز شدن پیچ و مهره های محکم کننده المنت به صفحه ی نگهدارنده ی المنت آن را از صفحه جدا کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر پس از آزاد شدن المنت برای اطمینان بیشتر از معیوب بودن المنت حتی یک بار دیگر بدون صفحه ی نگهدارنده، المنت را آزمایش کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر یکی از سیم های رابط اهم متر را به سر ترمینال المنت وصل کنید و سر دیگر آن را آزاد نگهدارید در این حالت اهم متر مدار قطع را نشان می دهد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر در حالت بعد سر سیم اهم متر که به جایی وصل نبوده را به بدنه ی المنت وصل کنید در این حالت اهم متر اتصال کوتاه را نشان می دهد پس المنت معیوب است و باید تعویض گردد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر یک المنت جدید که مشخصات آن از نظر استاندارد و مقدار توان و برق ورودی مشابه المنت سوخته باشد تهیه و آن را جایگزین المنت معیوب کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر پس از نصب کامل المنت جدید مجدداً به وسیله ی اهم متر آزمایش اتصال بدنه را انجام دهید در این حالت مدار اتصال بدنه ندارد و تعمیر با موفقیت انجام شده است.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر این بار به وسیله ی اهم متر اهم دو سر المنت را اندازه می گیریم مشاهده می کنید که با نشان دادن مقدار اهم المنت دستگاه رفع عیب شده است.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر برای دسترسی به ترموستات، میکروسوییچ و ترمینال برق ورودی دستگاه ابتدا پیچ های کف دستگاه را به وسیله ی یک پیچ گوشتی شارژی باز کنید.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر پس از باز شدن پیچ های نگهدار کف دستگاه به راحتی کف دستگاه را به طرف بالا حرکت دهید تا از بدنه جدا شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر جدا شدن کف دستگاه را از بدنه نشان می دهد. در این حالت دیگ استیل به خوبی دیده می شود.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر محل پیچ های کف، ترمینال برق ورودی و محل نصب ترموستات قابل تنظیم و میکروسوییچ حفاظتی را نشان می دهد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر دو شاخه و سیم رابط، بست رفع کشش و ترمینال برق ورودی را با سیم ارت نشان می دهد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر کلید قطع و وصل چراغدار، میکروسوییچ حفاظتی و ترموستات قابل تنظیم بی متالی را به خوبی نشان می دهد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر پیچ های برق ورودی ترموستات قابل تنظیم، فیوز حرارتی حد و میکروسوییچ را نشان می دهد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر اجزای ترموستات و اهرم های عمل کننده ی ترموستات را نشان می دهد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر طریقه ی اتصال ولوم انتخاب درجه حرارت، اهرم عمل کننده و ترموستات قابل تنظیم بی متالی را به درستی نشان می دهد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

تصویر زیر دسته ی تاشوی سبد استیل، ولوم انتخاب درجه حرارت ترموستات قابل تنظیم بی متالی، تایمر جدا شونده خبر، کلید قطع و وصل برق ورودی و راهنمای انتخاب حرارت و زمان را نشان می دهد.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر تایمر را به راحتی می توانید از جای خودش خارج کنید، این تایمر به وسیله ی باطری ساعتی کار می کند. در ضمن راهنمای انتخاب حرارت و زمان را برای پخت ماهی را می توانیم به خوبی ببینیم.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

مطابق تصویر زیر با هر بار فشار بر روی دکمه ی تایمر یک دقیقه به تایمر اضافه می شود و اگر دکمه را نگهدارید شماره ها به ترتیب بالا می رود در این حالت اگر بخواهیم عدد ۱۵ دقیقه را داشته باشیم هرگاه شماره ۱۵ روی صفحه آمد دست خود را از روی دکمه بر می داریم و تایمر از این لحظه شروع به کار می کند و کم کم زمان را کم می کند و هرگاه به عدد صفر رسید تایمر آژیر می زند و کاربر باید دستگاه را خاموش کند.

بازکردن و تعمیر دستگاه سرخ کن

جدول عیب یابی سرخ کن برقی

عیب

علت و رفع عیب

بوی بد از دستگاه منتشر می شود. ۱. روغن خراب شده و باید آن را عوض کنید. ۲. نوع روغن مناسب طبخ نیست. از روغن بادام زمینی خوب استفاده کرده و از ترکیب روغن های مختلف خودداری کنید. ۳. فیلتر جذب کننده ی بوی اشباع شده، باید آن را عوض کنید.
روغن داغ نمی شود. سرخ کن بدون روغن کار کرده و قطع کن حرارتی سوخته است و باید آن را عوض کنید.
سرخ کن کار نمی کند. ۱. سیم رابط دستگاه قطع شده یا پریز برق ندارد و یا دو شاخه درست در پریز قرار نگرفته است. ۲. قابلمه یا ظرف روغن درست در جای خود قرار نگرفته و باید آن را به درستی در جای مربوطه قرار داد. ۳. علامت E همراه با یک عدد به جز ۵ روی صفحه ی نمایشگر ظاهر شده است. باید از روی دفترچه ی راهنما به عیب دستگاه آگاه شده و آن را تعمیر کنید. ۴. علامت E5 روی صفحه ی نمایشگر ظاهر شده است. در این حالت دستگاه را از برق خارج کرده و انتخابگر را روی صفر بگذارید. بعد از ۵ دقیقه مجدداً دستگاه را راه اندازی کنید.
بخار غذا از زیر در خارج می شود. ۱. فیلتر بوگیر مسدود شده است و باید آن را عوض کنید. ۲. در دستگاه به طور کامل بسته نشده یا مواد غذایی زیر در باقی مانده است. باید لبه ی در را تمیز کرده و آن را با فشار ببندید.
روغن سرریز می شود. ۱. روغن بیش از حد مجاز در قابلمه پر شده است. باید دقت کنید تا اندازه ی روغن داخل قابلمه از MAX بیشتر نشود. ۲. مواد غذایی آبدار روی روغن داغ ریخته شده است. سعی کنید مواد غذایی را با پارچه تمیز کاملاً خشک کنید. ۳. مواد غذایی بیش از اندازه وارد سبد ریخته شده است. از ظرفیت سرخ کن آگاه شوید. ۴. کیفیت روغن از بین رفته و بیش از اندازه کف می کند. باید روغن را عوض کنید.
مواد غذایی کاملا سرخ نمی شوند. ۱. درجه حرارت کم است. باید زمان مناسب را انتخاب کنید. ۲. سبد بیش از حد مجاز پر شده است. مقدار آن را کم کنید. ۳. روغن به اندازه ی کافی داغ نشده است. در صورت معیوب بودن ترموستات، آن را عوض کنید.

قطعه بانک بورس  لوازم یدکی سرخ کن

 • گردون سرخ کن
 • دیگ سرخ کن
 • دیگ سرخ کن آ
 • درب کامل سرخ کن
 • درب روی سرخ کن
 • فیلتر سرخ کن تفال
 • موتور گردون سرخ کن
 • المنت سرخ کن
 • فیلتر سرخ کن
 • موتور فن سرخ کن
 • قاب سرخ کن
 • کابل سرخ کن
 • دستگیره دیگ سرخ کن
 • پیمانه روغن سرخ کن
 • قابلمه سرخ کن
 • دیگ مولتی فرای سرخ کن

لوازم یدکی سرخ کن پارس خزر ، لوازم یدکی سرخ کن تفال ، لوازم یدکی سرخ کن دلونگی ، لوازم یدکی سرخ کن فیلیپس ، لوازم یدکی سرخ کن مدیا ، لوازم یدکی سرخ کن مولینکس ، لوازم یدکی سرخ کن همیلتون ، لوازم یدکی سرخ کن ، لوازم یدکی سرخ کن نانیوا ، لوازم یدکی سرخ کن کپلر ، لوازم یدکی سرخ کن فکر ، لوازم یدکی سرخ کن ناسا الکتریک ، لوازمی یدکی سرخ کن بیشل ، ، لوازم یدکی سرخ کن سام ، لوازم یدکی سرخ کن مایدیا ؛

 

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *